6 Червня 2020

Пагінація або нескінченний скролінг: що вибрати?

Коли в рамках однієї веб-сторінки доводиться демонструвати великий масив даних, розробникам або власникам сайтів, як правило, доводиться вибирати між двома основними способами подання таких даних: контент або буде автоматично довантажувати для вертикального скролінгу, або ж буде автоматично розбитий на кілька менших сторінок. Який же з підходів в веб-дизайні віддати перевагу?

Рішення про те, як буде представлятися користувачам сайту великий масив даних, впливає і на загальний рівень юзабіліті сайту, і на SEO-показники. Тому подібного питання важливо приділити достатньо уваги, для чого корисно порівняти основні переваги та недоліки кожного з 2 названих підходів.

нескінченний скролінг
Хоча такий підхід у поданні потужного потоку контенту став використовуватися відносно недавно (якщо порівнювати з пагінацією), користувачі вже добре знають його завдяки активному застосуванню в соціальних мережах і на сайтах з переважанням візуального контенту. При нескінченному скроллинге користувачам спочатку показується обмежена частина контенту, а потім, у міру пересування між об’єктами вниз, показуються наступні порції контенту.

Завдяки тому що нові дані демонструються без перезавантаження сторінки, перехід від однієї порції контенту до іншої здійснюється плавно і тому практично непомітний для користувача. В результаті користувач бачить кілька порцій контенту як одну єдину велику сторінку.

Нескінченний скролінг дуже хороший для підвищення залученості користувачів в вивчення контенту сайту, він у багатьох випадках також більш зручний для користувачів, оскільки обертати коліщатко миші простіше і швидше, ніж шукати і натискати потрібну посилання для перемикання на наступну сторінку. Крім того, перевагою нескінченного скролінгу можна назвати його практично ідеальну «сумісність» з сенсорними мобільними гаджетами.

При своїх плюсах нескінченний скролінг все ж не позбавлений недоліків. Так, в першу чергу мінуси підходу стосуються питання визначення положення якогось конкретного об’єкта в загальному потоці контенту: якщо сторінку закрити, то при подальшому завантаженні для пошуку зацікавив об’єкта весь скролінг користувачеві доведеться виконати спочатку, що може забрати багато часу і заподіяти незручності.

Ще один недолік – неможливість «дістатися» до футера сторінки. Оскільки дані завантажуються безперервно, нижня частина сайту, де часто розміщується додаткова інформація про сайт, постійно «вислизає» від користувача. Відповідно, інформацію, яка опублікована в футере, користувач отримати не може. Втім, варто зазначити, що проблема цілком вирішується «приклеюванням» футера до низу сторінки або ж взагалі розміщенням інформації з футера в іншій області сторінки.

Третій основний мінус нескінченного скролінгу – зниження продуктивності сторінки і підвищене споживання ресурсів пристрою (зазвичай у випадку з мобільними пристроями). При нескінченному скроллинге дані завантажуються на одній і тій же сторінці і в якийсь момент кількість їх стає настільки великим, що браузеру пристрою потрібно значно більше часу на обробку, ніж при завантаженні звичайної сторінки. В результаті сайт починає відчутно «гальмувати», а це провокує зростання показника відмов.

Пагінація на сайті
Пагінація – це класичний варіант розбиття контенту на сторінки в веб-дизайні. При пагінацію для кожної сторінки генерується власний URL, а контент завантажується при здійсненні цільового дії, наприклад, кліка на кнопку «Далі» або на порядковий номер сторінки. Типовий приклад використання пагінацію – це посторінкова розбивка категорій товарів в інтернет-магазинах.

У пагінацію є відразу кілька важливих переваг. По-перше, цей підхід дає хорошу конверсію в тих випадках, коли користувачі сайту зацікавлені у вивченні окремих об’єктів даних, а не всього контенту в цілому. По-друге ж, він надає користувачам відчуття контролю за процесом: в будь-який момент часу користувачі сайту можуть бачити, на якому етапі вивчення інформації вони знаходяться, можуть оцінити загальний обсяг даних і можуть зафіксувати при необхідності точний номер сторінки, якщо вивчення необхідно тимчасово перервати.

Якщо говорити про недоліки пагінацію для подання великого потоку даних на сайті, то основним серед них можна назвати необхідність здійснювати додаткові дії, адже для переходу між сторінками користувач спочатку повинен знайти цільове посилання, потім натиснути на неї, а потім почекати, поки завантажиться потрібна сторінка. До речі, тривале очікування завантаження сторінок теж можна зарахувати до недоліків методу пагінацію.

З точки зору SEO, серйозним мінусом пагінацію може стати, крім іншого, ще й дублювання контенту: на сторінках пагінацію зазвичай змінюється лише частина контенту, що призводить до появи часткових дублів.

photo
photo