6 Червня 2020

Створення карти сайту. Що таке Sitemap?

Щоб пошукові системи завжди надавали користувачам тільки саму корисну та актуальну інформацію, власникам сайтів надається можливість самим управляти індексацією своїх ресурсів. Повідомити пошуковому роботу про частоту оновлень на сайті, про найбільш важливих з точки зору індексації сторінках або інших параметрах індексації можна за допомогою sitemap – карти сайту.
Sitemap (карта сайта) – це спеціальний файл, який містить відомості про сайті і призначений для управління індексацією веб-сторінок. Створення карти сайту за допомогою файлу sitemap можливо в декількох варіантах: у вигляді текстового документа, html-сторінки або ж у форматі XML. Для пошукових роботів формат XML переважніше, а от карту сайту, згенерувала в html, можна розмістити на сайті для зручності користувачів.

Для створення карти сайту застосовують кілька способів. Так, написати файл sitemap можна і вручну, що особливо підходить для “просунутих” користувачів, які мають необхідні знання та досвід для цього. Однак в більшості випадків для створення файлу sitemap використовуються спеціальні он-лайн сервіси, що надаються самими пошуковими системами.

Як працює он-лайн генератор карт сайту?
Сервіс створення sitemap для Google працює наступним чином:

В поле Starting URL вказується адреса сайту, для якого необхідно створити файл sitemap.
Далі заповнюються поля Change Frequency (частота оновлень сайту), Last Modification (дата внесення останніх змін), Priority (пріоритет індексації сторінок). Значення для цих полів вибираються зі списку відповідно до необхідних вимог.
Наступний крок – натискання кнопки “Start” і генерація файлу sitemap. Після генерації сервіс пропонує скачати цей файл в необхідному форматі і помістити його в кореневому каталозі сайту.
Далі необхідно зайти в обліковий запис Google, в розділ для веб-майстрів, і там вказати URL файлу sitemap (наприклад, http: //імя_сайта/sitemap.xml).
Крім он-лайн сервісів, що надаються пошуковими системами, існують також генератори sitemap для використання на домашньому комп’ютері. Це можуть бути скрипти (найчастіше Perl або PHP) або ж готові програмні інструменти. Їх використання вимагає певних знань в області програмування. Але подальші кроки після створення ті ж, що і для генераторів sitemap від пошукових машин: помістити файл в кореневий каталог сайту і вказати пошуковій системі шлях до цього файлу.

Веб-програмування: sitemap
Як же працює файл sitemap?
Всупереч очікуванням (скоріше за все недосвідчених творців сайтів), використання файлу sitemap не дає гарантію, що сайт буде проіндексований або що він підніметься вище в пошуковій видачі. Використання sitemap всього лише допомагає пошуковому роботу краще “зрозуміти” структуру сайту, відвідати всі внутрішні посилання і сторінки сайту, навіть ті, доступ до яких здійснюється тільки за запитом або через форму. До того ж, існує кілька нюансів застосування sitemap. Так, призначення однаково високого пріоритету індексації всіх сторінок сайту насправді не призводить ні до чого – це буде рівнозначно відсутності пріоритету взагалі. Високі пріоритети сторінок сайту безпосередньо не впливають на його Page Rank, оскільки встановлюються по відношенню до інших сторінок цього ж сайту. Також слід розрізняти, що html-карта сайту – це не те ж саме, що xml-файл sitemap. Перша, в даному випадку, це лише наочна ієрархічна структура сайту і пошуковими машинами html-файл sitemap не сприймається.

Варто також кілька слів сказати і про оновлення файлу sitemap. Чи потрібно кожного разу після невеликих змін на сайті знову створювати файл sitemap і “згодовувати” його пошуковій системі? Ні, якщо набратися трохи терпіння і відредагувати існуючий файл вручну. У sitemap параметри індексації кожної сторінки укладені в теги . Усередині цих тегів міститься URL сторінки, її пріоритет і частота оновлень. Для зміни адреси сторінки або для додавання нового досить внести зміни в цю ділянку коду (адреса сторінки міститься в тегах ).

Підводячи підсумок, слід ще раз зазначити, які переваги власнику сайту дає використання карти сайту sitemap:

збільшення ймовірності, що пошуковою системою проіндексовані будуть всі сторінки сайту;
самостійне регулювання пріоритету індексації кожної сторінки.

photo
photo